Szukając Leara: Verdi

Szekspirowski Król Lear, kompozytor Giuseppe Verdi oraz temat przemijania i starości stały się kluczem do wyboru grupy społecznej, jaką są seniorzy z domów opieki społecznej. Dzięki udziałowi osób starszych w projekcie, zyskuje on wartość dodaną i jest pogłębiony o autentyczne doświadczenia życiowe i emocje każdego uczestnika, które stają się częścią spektaklu.
Pokaz wrocławski angażował mieszkańców domów opieki społecznej podległych Miejskiemu Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu. Zaprezentowali się na scenie obok artystów profesjonalnych – gwiazd świata opery i teatru. Wśród odtwórców głównych ról znaleźli się Jerzy Artysz (Król Lear), Ewa Biegas (Kordelia), Karina Skrzeszewska (Regana), Marta Mika (Goneril) i Wojciech Malajkat (Fool). Lipcowa premiera w 2013 r. na scenie kameralnej Impartu poprzedzona była kilkumiesięcznymi warsztatami dla seniorów prowadzonymi przez Zofię Dowjat i Michała Znanieckiego. Była to pierwsza – kameralna – prezentacja spektaklu. Z kolei w grudniu publiczność mogła zobaczyć przedstawienie na deskach Teatru Capitol, z udziałem orkiestry, Młodej Polskiej Filharmonii pod dyrekcją Adama Klocka.
Tytuły wyprodukowane we Wrocławiu powstają we współpracy z wybranymi miastami partnerskim Wrocławia. Szukając Leara: Verdi jako spektakl promocyjny ESK prezentowany był już w Buenos Aires (kwiecień 2013) w historycznej willi Victorii Ocampo. Wystąpili wówczas artyści na co dzień związani z Teatro Colon. Szukając Leara: Verdi będzie realizowany między innymi w Operze na Zamku w Szczecinie oraz w ramach współpracy partnerskiej Wrocławia z Lwowem. W roku 2015 zaplanowano realizację warsztatów i spektaklu we współpracy z instytucjami i organizacjami lwowskimi. W grudniu 2016 spektakl powtórzony zostanie we Wrocławiu, jako finał GŁOSU WYKLUCZONYCH ESK, a na scenie, obok siebie wystąpią artyści polscy i ukraińscy.

Próba Capitol 226Próba Capitol 150Premiera Lear 1 315fPremiera Lear 1 484Premiera Lear 1 406

fot. Teresa i Marek Grotowscy