Scenariusz i reżyseria
Michał Znaniecki

Dyrygent
Jerzy Wołosiuk

Przygotowanie chóru
Małgorzata Bornowska

Asystent reżysera
Zofia Dowjat

Produkcja
Magdalena Sowińska

Choreografia
Diana Theocharidiou

Kostiumy  
Joanna Medyńska

Reżyseria świateł
Bogumił Palewicz

Kierownik warsztatów

Zofia Dowjat

Konsultacja muzyczna

Jacek Kita

lear szczecin 4lear szczecin 3lear szczecin 2lear szczecin 1

Spektakl w reżyserii Michała Znanieckiego – jednego z najbardziej rozchwytywanych twórców operowych na świecie. Jego widowiska charakteryzuje niekonwencjonalność, rozmach i niepowtarzalność. Do współpracy zaprosił innego wyjątkowego artystę – Wojciecha Malajkata. Jeden z topowych polskich aktorów odegra w spektaklu główną rolę, prowadząc narrację. U jego boku wystąpią artyści Opery na Zamku oraz mieszkańcy szczecińskich domów pomocy społecznej. Ich przebogate doświadczenie i niezwykłe życiowe historie mieszają się z talentem i kreatywnością artystów, dając efekt więcej niż fascynujący.
Spektakl jest próbą spełnienia największego marzenia Giuseppe Verdiego, jakim było napisanie opery „Król Lear”. Legenda głosi, że na łożu śmierci włoski kompozytor z namaszczeniem przekazał libretto swojemu przyjacielowi, prosząc, by ten dokończył dzieło jego życia. Znaniecki przestudiował liczne listy Verdiego, z których wynika, że fragmenty partytury „Króla Leara” kompozytor zamieścił w innych operach. Reżyser podjął się odszukania tych fragmentów i odtworzenia opery, która nigdy nie powstała.

Ideą projektu jest łączenie grup wykluczonych społecznie z artystami profesjonalnymi i tworzenie wspólnych spektakli.
Szczecińska premiera będzie kolejną z cyklu po edycji wrocławskiej. Na scenie oprócz profesjonalnych artystów gościnnych takich jak Jerzy Artysz, Ewa Biegas, Wojciech Malajkat i Michał Dudziński wystąpią seniorzy ze szczecińskich domów opieki społecznej, a także artyści Opery na Zamku.

Premiera: 25.09.2015