Finał projektu „Ukraina – zróbmy razem operę”

Finał projektu „Ukraina – zróbmy razem operę” już w najbliższą sobotę!

Dobiega końca projekt „Ukraina – zróbmy razem operę” dedykowany ukraińskim dzieciom z ewakuowanych domów dziecka uczestniczących w warsztatach prowadzonych przez polskich i ukraińskich artystów. Już 13 sierpnia w podwarszawskim Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Ossa zaprezentują oni operę „Zaporożec za Dunajem” Semena Hułaka-Artemowskiego w reż. Michała Znanieckiego. Pokaz uświetni orkiestra i chór Teatru Opery i Baletu w Charkowie, które także musiały opuścić swój kraj.

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca od początku agresji Rosji na Ukrainę prowadzi systematyczne działania pomocowe w ramach programu wspieraMY Ukrainę. Składają się na niego m.in. pomoc psychologiczna czy rezydencje artystyczne, ale również zajęcia dla dzieci i młodzieży, ewakuowanych na przełomie lutego i marca z ukraińskich internatów i domów dziecka. We współpracy z Fundacją Most the Most Instytut zorganizował cykl interdyscyplinarnych warsztatów edukacyjnych, które prowadzili ukraińscy i polscy artyści. W ramach zajęć dzieci uczyły się m.in. tworzenia scenografii, kostiumów, tańca i śpiewu. Finałem projektu będzie planowany na sobotę 13 sierpnia pokaz opery „Zaporożec za Dunajem” Semena Hułaka-Artemowskiego zrealizowany pod kierunkiem Michała Znanieckiego.

– Na przestrzeni minionych miesięcy widzieliśmy ogromne zmiany w zachowaniu dzieci. Dużo częściej słyszymy teraz ich śmiech, a w oczach pojawił się błysk nadziei – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. –  Dla nas to jeden z tych projektów, który pokazuje w sposób namacalny jak wielką siłę ma sztuka, jak potrafi zmieniać życie na lepsze. 

Oksana Klimiuk, jedna z koordynatorek projektu, zaobserwowała także, że dzieci bardzo ostrożnie wchodziły w warsztaty prowadzone zupełnie inaczej niż szkolne lekcje:

– Dzieci powoli zgłaszały się na zajęcia ze śpiewu czy tańca. Ale kiedy zaczynały już słuchać muzyki i próbować tańczyć, otwierały się też na relacje, zaczynały słuchać wskazówek nauczycieli i grupy. Język sztuki zaczął łączyć je ze światem. Widzieliśmy jak rozwijają się na tych zajęciach.  

Finałowa prezentacja z udziałem artystów operowych z Ukrainy to efekt kilkumiesięcznej pracy dzieci i młodzieży, które uczestniczyły w warsztatach dotykających różnych dziedzin sztuki. Młodzi artyści oprócz wspólnego wykonania fragmentów choreograficznych czy chóralnych, wykonały także samodzielnie elementy scenografii, rekwizytów a nawet kostiumów. Jak mówił reżyser przedsięwzięcia Michał Znaniecki:

– Za nami 2 miesiące warsztatów ze wszystkich technik operowych. Wchodzimy w fazę prób. Przyjeżdżają soliści Ukraińcy, śpiewacy, orkiestra, chór i zaczynamy łączyć to, czego nauczyły się dzieci z partiami profesjonalnych śpiewaków, z którymi mam próby reżyserskie. Będziemy spajać ich działania z umiejętnościami dzieci, aby stały się aktywnymi uczestnikami pokazu. Wkrótce pokażemy dzieciom i razem z dziećmi jak te wszystkie techniki łączą się na scenie ze scenografią, światłem, występami solistów, chóru, śpiewaków i ogromnej orkiestry. To z pewnością zrobi ogromne wrażenie!     

W spektaklu weźmie udział także orkiestra i chór Teatru Opery i Baletu w Charkowie, których siedziba została zbombardowana przez Rosjan. W kwietniu zespół ewakuował się wraz z rodzinami i obecnie przebywa na Słowacji. Do Polski przyjadą specjalnie, by wykonać operę wspólnie z dziećmi. Przyjazd tych profesjonalnych artystów jest możliwy dzięki finansowemu wsparciu STOART we współpracy ze SCAPR (Societies’ Council for the Collective Management of Performers’ Rights). www.stoart.org.pl 

Projekt jest organizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy  i wsparciu finansowym Fundacji Most the Most  www.mostthemost.pl 

O przygotowaniach mówi reżyser Michał Znaniecki:

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=910924746531107

O Fundacji Most the Most 

Fundacja Most the Most jest niezależną organizacją non-profit. Jej misją jest budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja dąży do tego, by budować most między przeszłością i przyszłością w oparciu o historię, tradycję i kulturę. Chce być integratorem i inspiratorem wielu grup pokoleniowych i społecznych na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego. https://mostthemost.pl/ 

Organizatorzy dziękują następującym instytucjom za wsparcie w realizacji projektu: 

Teatr Wielki – Opera Narodowa 

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina 

Dariusz Albrycht i Agencja Artystyczna E M A sp. z o.o. 

Tomasz Chwaja i firma PROPS-DEKORACJE RZEŹBIARSKIE S.C 

Mirosław Mastalerz 

Koordynator projektu: 

Magdalena Sowińska ukraina@nimit.pl  

Kontakt dla mediów: 

Agata Szymczak agata.szymczak@nimit.pl, +48 785 310 000 

Agnieszka Wyszomirska agnieszka.wyszomirska@nimit.pl; +48  887 240 011