Czarodziejski flet w Breslau

W. A. Mozart / M. Krajewski

Spektakl dla widzów dorosłych

1 października 2023 18:00

O spektaklu

Czarodziejski flet (Die Zauberflöte)

Wolfgang Amadeus Mozart stworzył partyturę Czarodziejskiego fletu w trudnym czasie dla Europy – w 1789 roku wybuchła rewolucja francuska, której skutki były odczuwalne również w sferze kultury, m.in. w Wiedniu. Pomimo kryzysu, w stolicy imperium działał jeden z nielicznych teatrów – Theater an der Wien, prowadzony przez współpracownika Mozarta, Emanuela Schikanedera.

Schikaneder napisał libretto Czarodziejskiego fletu, opierając się na tekstach ze zbioru baśni Karla Ludwiga Gieseckego, z nawiązaniami do singspielu Oberon Paula Wranitzky’ego. Premiera opery odbyła się 30 września 1791 roku, pod batutą samego kompozytora i niemal od razu zyskała przychylność wiedeńskiej publiczności.

Czarodziejski flet to opowieść o wielkiej miłości, dojrzewaniu do uczuć i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Badacze doszukują się w operze symboliki masońskiej, z którym to ruchem Schikaneder i Mozart byli związani.

Czarodziejski flet w Breslau

Zgodnie z zamysłem Mozarta i Schikanedera Czarodziejski flet miał otworzyć operę klasyczną na nową publiczność. Antonio Salieri i inni dworscy kompozytorzy Wiednia gardzili formą recytatywu teatralnego bez akompaniamentu muzyki. Dialogi mówione miały docierać do każdego widza, odnosić się do rzeczywistości ulicy oraz uderzać w sedno bez sublimacji poetyckiej.

Dialogi te mogły też zmieniać treść i formę. Stąd nasza propozycja aby do inauguracyjnego Czarodziejskiego fletu zaprosić Marka Krajewskiego oraz z jego literacką postać – radcę kryminalnego wrocławskiego prezydium policji Eberharda Mocka.
Chcemy, by detektyw Mock przeprowadził śledztwo w tej historii pełnej archetypicznych konfliktów dobra ze złem, wiedzy z ignorancją, halucynacji z jawą.

Czy uda się odkryć dlaczego Królowa Nocy próbuje zabić swego męża? Odkryjemy tajemnice porwania Paminy? Czy odnajdziemy się w wolnomularskich odniesieniach Mozarta? Jak bardzo tajemnice Breslau lat dwudziestych odzwierciedlają świat bohaterów najbardziej enigmatycznego dzieła w historii opery?


Śpiewane po niemiecku
Dialogi po polsku
Dozwolone dla widzów dorosłych.

Czarodziejski flet w Breslau

Libretto- Emmanuel Schikaneder

Dialogi- Marek Krajewski

Kierownictwo muzyczne, dyrygent- Adam Banaszak

Reżyseria- Michał Znaniecki

Scenografia- Luigi Scoglio

Scenografia multimedialna- Karolina Jacewicz

Reżyseria świateł-Dariusz Albrycht

Kostiumy-Magdalena Dąbrowska

Choreografia- Bożena Klimczak

Obsada

Sarastro – Jakub Michalski / Tomasz Rudnicki

Tamino – Jędrzej Tomczyk / Aleksander Zuchowicz

Królowa Nocy – Maria Rozynek-Banaszak

Pamina – Hanna Sosnowska-Bill

I Dama – Eliza Kruszczyńska

II Dama – Dorota Dutkowska / Katarzyna Haras

III Dama – Barbara Bagińska / Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak

I Chłopiec – Paweł Szlachta

II Chłopiec – Artur Plinta

III Chłopiec – Bartosz Wasiluk

Papageno – Łukasz Rosiak

Eberhard Mock – Jacek Jaskuła

Papagena – Katarzyna Haras

Monostatos – Edward Kulczyk

https://www.opera.wroclaw.pl/1/spektakl.php?_id=5808