25-lecie pracy artystycznej Michała Znanieckiego w Operze Krakowskiej!

27 września 2017 

„25 lat Michała Znanieckiego w teatrze”, pod takim tytułem w dniach 29 września – 10 października 2017 odbędzie się cykl imprez, podczas których reżyser będzie świętował jubileusz pracy artystycznej.

Na obchody złożą się spektakle, spotkania z artystą, wystawa oraz promocja książki. Program obejmie trzy miasta – Kraków (główna część obchodów), Chorzów i Bytom. – „Są miasta do których wracam, są widzowie, którzy mnie rozumieją, są teatry, które nie boją się wyzwań zapewniając mój rozwój i poczucie, że wciąż jestem Artystą i wciąż mam z kim i dla kogo pracować. Kraków jest takim miastem” – powiedział Michał Znaniecki, dodając – „Opera Krakowska pozwala mi spojrzeć wstecz na 25 lat poszukiwań (…)”. Na scenie przy ul. Lubicz 48 zrealizował on ważne w swojej karierze spektakle takie jak: „Don Giovanni” (2009), „Eugeniusz Oniegin” (2010), „Miłość do trzech pomarańczy” (2014), „Król Roger” (2015) i „Opowieści Hoffmanna” (2017).

Michał Znaniecki jest autorem ponad 200 spektakli w teatrach całego świata. Do wielu z nich sam przygotował scenografię i kostiumy. Działa także jako pedagog nauczając i prowadząc kursy dla młodych adeptów sztuki teatralnej. 25-lecie pracy artystycznej Michała Znanieckiego w Operze Krakowskiej rozpocznie się spektaklem „Eugeniusz Oniegin” (29 września i 1 października,
godz. 18.30)
, za który reżyser otrzymał w 2011 roku nagrodę Premios Líricos Teatro Campoamor za najlepszą produkcję premierową roku w Hiszpanii.

29 września przed przedstawieniem, o godz. 17.30 na Antresoli Opery Krakowskiej odbędzie się wernisaż wystawy „Znaniecki na krańcach świata” poświęconej najważniejszym produkcjom Michała Znanieckiego zrealizowanym zarówno w Operze Krakowskiej, jak też w innych polskich teatrach muzycznych (Wrocław, Szczecin) oraz tych zagranicznych (Izrael – Pustynia Masady, Argentyna). Wernisaż uświetni występ solistek Opery Krakowskiej: Katarzyny Oleś-Blacha i Moniki Korybalskiej. Wystawę będzie można oglądać do 18 października br. Z kolei 2 października (godz. 11.00, Scena na Antresoli) zapraszamy widzów na pokaz rejestracji wideo ze spektaklu „Don Giovanni” W. A. Mozarta z Mariuszem Kwietniem w partii tytułowej.

W kolejnych dniach 5 i 6 października (godz. 18.00, Scena Kameralna) publiczność będzie miała okazję zobaczyć premierowy spektakl Michała Znanieckiego w ramach cyklu „Głos wykluczonych”- „Szukając Leara: Verdi”. Reżyser jest założycielem Fundacji Jutropera, która organizuje cykl spektakli teatralno-muzycznych łączących grupy amatorów z profesjonalnymi artystami. Głównym hasłem, które przyświeca temu projektowi jest „wykluczenie”. Spektakl „Szukając Leara: Verdi” ma na celu przybliżenie świata muzyki i teatru osobom, które na co dzień mają utrudniony dostęp do sztuki. Po raz pierwszy realizowany był w 2013 roku we Wrocławiu. Przez kolejne lata powstawały tam przedstawienia, z których każde angażowało w pracę na scenie inną grupę społecznie wykluczoną. W zaprezentowanym w Operze Krakowskiej spektaklu, obok Wojciecha Malajkata i Jerzego Artysza, solistów Karin Wiktor-Kałuckiej, Ewy Biegas i Marty Miki oraz Chóru i Studia Baletowego Opery Krakowskiej, wystąpią podopieczni krakowskich domów pomocy społecznej. Udział osób starszych sprawi, że przedstawienie będzie pogłębione o autentyczne doświadczenia życiowe i emocje każdego uczestnika. Kluczem do wyboru właśnie tej grupy społecznej stały się: szekspirowski Król Lear, kompozytor Giuseppe Verdi oraz temat przemijania i starości. Spektakl Michała Znanieckiego łączy szekspirowski dramat i wybrane fragmenty kompozycji Verdiego, które ten pisał z myślą o operze „Król Lear”. Verdi przez całe życie chciał skomponować to dzieło, ostatecznie jednak tego zamierzenia nie udało mu się zrealizować.

7 października w Operze Krakowskiej odbędzie się spotkanie z Michałem Znanieckim, podczas którego będzie miała miejsce promocja książki pt. „Złota klatka”, będąca zapisem obszernego wywiadu, przeprowadzonego z reżyserem przez red. Mateusza Borkowskiego. Publikację wydało Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Jest to pewnego rodzaju kompendium reżyserii operowej, od przygotowania do pracy, przez proces produkcji, aż do premiery. Gośćmi spotkania będą Mateusz Borkowski i Daniel Cichy, a uświetni je występ solistek: Katarzyny Oleś-Blacha i Ewy Biegas. W dniach 8 i 10 października (godz. 18.30) na krakowskiej scenie zostaną zaprezentowane także „Opowieści Hoffmanna” – opera fantastyczna J. Offenbacha, której premierą Opera Krakowska otworzyła 21. Letni Festiwal.

Obchody 25-lecia pracy artystycznej Michała Znanieckiego odbędą się także w Chorzowie, gdzie w Teatrze Rozrywki zostaną wystawione m.in. musicale „Bulwar zachodzącego słońca” czy „Billy Elliot”. Z kolei w Bytomiu w Operze Śląskiej odbędzie się spotkanie z Michałem Znanieckim w ramach cyklu „Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze”.


Wydarzenie: cykl imprez „25 lat Michała Znanieckiego w teatrze”
Data: 29 września – 10 października 2017 (program poniżej)
Miejsce: Opera Krakowska
Materiały prasowe: Organizator


PROGRAM

29 września (piątek)

godz. 17.30 wernisaż wystawy „Znaniecki na krańcach świata” / Scena na Antresoli

godz. 18.30 „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego / Duża Scena

1 października (niedziela)

godz. 18.30 „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego / Duża Scena

2 października (poniedziałek)

godz. 11.00 pokaz rejestracji wideo spektaklu „Don Giovanni” W. A. Mozarta, zrealizowanego
w lutym 2009 roku w Operze Krakowskiej, w reżyserii Michała Znanieckiego (wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek) / Scena na Antresoli

5 października (czwartek)

godz. 18.00 „Szukając Leara: Verdi” / Scena Kameralna

(reżyseria, scenografia i scenariusz – Michał Znaniecki)

6 października (piątek)

godz. 18.00 „Szukając Leara: Verdi” / Scena Kameralna

(reżyseria, scenografia i scenariusz – Michał Znaniecki)

7 października (sobota)

godz. 18.30 „Spotkanie z Artystą – Michał Znaniecki: Złota Klatka” – premierowa prezentacja książki PWM (wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek) / Scena Kameralna

goście spotkania: Mateusz Borkowski, Daniel Cichy

prowadzenie: Katarzyna Sanocka

8 października (niedziela)

godz. 18.30 „Opowieści Hoffmanna” Jacquesa Offenbacha / Duża Scena

10 października (wtorek)

godz. 18.30 „Opowieści Hoffmanna” Jacquesa Offenbacha / Duża Scena