Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Fundacją Most the Most organizuje warsztaty edukacyjne pod hasłem „Nowy głos: Ukraina”.

Zajęcia skierowane są do dzieci ewakuowanych z terenów objętych wojną, a poprowadzą je ukraińscy artyści-instruktorzy. Finałem projektu będzie wspólne wykonanie fragmentów opery „Zaporożec za Dunajem” Semena Hułaka-Artemowskiego.

Od początku wojny w Ukrainie NIMiT prowadzi systematyczne działania pomocowe w ramach programu „wspieraMY Ukrainę”. Instytut poszerzył te działania o wsparcie dzieci i młodzieży, które przebywają w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym OSSA. Są to osoby ewakuowane z placówek opiekuńczo-wychowawczych z Ukrainy. Grupa samych małoletnich podopiecznych liczy ponad 1000 osób w wieku od 0 do 17 lat.

 

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaplanował dla chętnych serię działań artystycznych pod hasłem „Nowy głos: Ukraina – zróbmy razem operę!”. 

Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Most the Most (partnera projektu) oraz merytorycznemu Fundacji Jutropera i reżysera Michała Znanieckiego udało się stworzyć cykl warsztatów inspirowanych operą ukraińskiego kompozytora Semena Hułak-Artemowskiego „Zaporożec za Dunajem”.

– Opera jest jednym z najbardziej kompleksowych dzieł sztuki. Muzyka i plastyka, choreografia i gra aktorska łączą się w jeden wspólny świat, w którym każde dziecko będzie mogło znaleźć swoje miejsce. Uczęszczając na warsztaty uczestnicy będą mogli rozwijać i pogłębiać swoje pasje. Od tych technicznych czy technologicznych (światła, multimedia, konstruowanie scenografii) po artystyczne (taniec, śpiew, grafika) – mówi Michał Znaniecki, światowej sławy reżyser. – Jedna z najbardziej znanych oper ukraińskich „Zaporożec za Dunajem” to temat przewodni. Jego realizacja w formie scenicznej z udziałem 1000 dzieci to wspaniałe wyzwanie dla artystów Mistrzów z Ukrainy i Polski.

Temat i cel warsztatów „Nowy głos: Ukraina”

Zaplanowane warsztaty przybliżą małym widzom i uczestnikom proces powstawania opery oraz muzyki klasycznej. Działania animacyjne pozwolą im w czynny sposób uczestniczyć w zajęciach. Ich spotkanie z profesjonalnymi artystami, pedagogami, animatorami z pewnością nie tylko wzbogaci ich wiedzę artystyczną, ale pozwoli odciągnąć myśli od tragedii wojny w ich rodzinnym kraju. Jednocześnie przy projekcie zatrudnienie znajdą artyści-edukatorzy z Ukrainy.

Tematycznie warsztaty prowadzone będą w 10 kategoriach, m.in: chór, śpiew, orkiestra, choreografia, reżyseria czy scenografia. Nie zabraknie także warsztatu „muzyki polskiej”, gdzie w ciekawej formule prowadzone będą zajęcia, które przybliżą ukraińskim dzieciom polską kulturę. Projekt jest dedykowany wszystkim grupom wiekowym dzieci przebywających w ośrodku OSSA. Formuła zajęć będzie dostosowana do ich potrzeb.

Wprowadzające lekcje teoretyczne w ciekawej formule, spotkania z artystami, z zespołem kreatywnym oraz z rzemieślnikami sztuki teatralnej (krawiec teatralny charakteryzatorka, montażysta, elektryk czy dźwiękowiec) oraz współtworzenie i obserwowanie proces produkcyjnego (własnoręcznie wykonywane elementy scenografii i rekwizyty) z pewnością zainteresują dzieci.

Wspólny cel – wspólnie stworzony spektakl

Spotkania, wspólne zapoznanie się, kompleksowe warsztaty, a finalnie współudział w samym spektaklu – to system pracy, który pozwoli na płynność w grupach, jak i zapewnienie dostępności osobom z niepełnosprawnościami, do potrzeb których organizatorzy także dostosowali działania.

Praca warsztatowa będzie programowana w mobilnym systemie modułowym, w taki sposób, by umożliwić – bez szkody dla pracy, jak i dla dzieci – rotację w grupach. Nieuniknione jest to, że dzieci będą wyjeżdżać, a być może kolejne będą przyjeżdżać. Bagaż który ze sobą zabiorą, to nie tylko kontekst operowy, czy muzyczny, ale przede wszystkim doświadczenie pracy w grupie, kreatywności, poznanie nowych zawodów.

Punktem finalnym projektu będzie wspólna prezentacja fragmentów opery „Zaporożec za Dunajem”. Młodzi artyści będą przygotowani do wykonania fragmentów choreograficznych czy chóralnych, wykonają samodzielnie elementy scenografii czy rekwizytów, a nawet kostiumów.

Projekt jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Fundacją Most the Most.

 

Koordynatorka projektu: Magdalena Sowińska ukraina@nimit.pl

Kontakt dla mediów:
Agata Szymczak agata.szymczak@nimit.pl, +48 785 310 000)
Agnieszka Wyszomirska (agnieszka.wyszomirska@nimit.pl; +48 887 240 011

Przed nami nowe wyzwanie artystyczne! Powoli będziemy odkrywać przed Wami kulisy niezwykle ważnego projektu edukacyjnego… Dzisiaj kilka zdjęć z warsztatów, o których będziemy Wam opowiadać przez całe wakacje
6 czerwca

Peruki ? Rekwizyt? Technika i rzemiosło teatrlane to wymierający element w naszych teatrach. Brak mistrzów. Brak fachowców. Łatwiej kupić gotowe chińskie produkty. Nasze warsztaty idą pod prąd : Monika Łopuszyńska i Magdalena …. Dzielą się doswiadczeniem zdobytym w najlepszych pracowniach w Polsce i zagrnaicą. Powstają prawdziwe wąsy z traw znalezionych na łąkach ośrodka Ossa a następnie są tkane prawdziwe peruki . Dzieci budują też elementy do kostiumów i tworzą manekina, którego można teraz spokojnie ubierać i przebierać. Mozna na nim przymierzyc pierwsze peruki . Reźyser Rafał Supiński juz wie jak opowiedzieć libretto opery. Improwicpzacje z wąsami idą od razu lepiej aby stworzyć kontekst Zaporożca za Dunajem. Warsztaty zaczynaja się uzupełniać.

#zaporozeczadunajem #nimit #mostthemost

7 Czerwca

Warsztaty sćenograficzne, prowadzone przez Elwirę Szyszkę, wprowadziły dzieci w świat teatru cieni. Powstały mini sceny i mikro aktorzy z kartonu. Światło pozwoliło na pokazanie pierwszych sutuacji z opery Zaporożec nad Dunajem. Postaci, konflikty, a nawet tańce : bohaterów z papieru. Na warsztatach z ilustracji nawet czteroletnie dzieci zaczęły proponować tło do akcji scenicznej . Na razie ,niestety, pelne czołgów, flag narodowych i symboli wojny. Graficzka Anna Aven próbuje zainspirować nowe tematy. Tymczasem rozwijają się warsztaty ze śpoewu operowego . Wybitna mezzosopran Iryna Zhytynska opowiedziała o swoich sukcesach w Operze Narodowej w Warszawie i Kijowie i zaczęciła dzieci do uczenia się na pamięć wybranych arii z Zaprożca nad Dunajem : to ma przyszłość.

8 czerwca

Maestra Magdalena Dąbrowska wyczerpała materialy i musiała zmienić system pracy. Kostium teatralny a p4zede wszystkim ten operowy wymaga pieczolowitej prscy ale grupa ponad dwudziestu małych krawcowych stworzyla piękne kołnierze , ktore niedługo założą śpiewający bohaterowie scen prxygotowanych przez Irynę Zhytynską. Dziś arie Odarki i Karasia i minispektakl Żółw za Duanejm jest gotowy. Spiewając z nut ! A czasem juz na pamięć. Profesor Ghanoa Kazowa akompaniowala na nowo przybylym fortpeianie od …. Sukces murowany. A nowym trendem stała się biżuteria stworzona przez dzieci z materialów naturalnych : znalezionych w pobliskim lasku.

9 czerwca
10 czerwca 

Taniec współczesny i jego tajniki to wyzwanie dla grup pracujących dziś z Kimbo ( Jakubem Piotrowiczem). Jak wykonać obroty? Jak zbudować emocjonalną improwizację taneczną. To zadanie dzisiejszych ćwiczeń. Angelina Polovynka pogłębiała natomiast warsztat emisji głosu. Już nasza stała grupa dzieci jest gotowa aby zmierzyć się z ariami operowymi. 

Zuzanna Tymczenko z Ogniska Państwa Machulskich szukała wspolnych tematów dzisiejszych dzieci z dziećmi z opery Zaporozec nad Dunajem. Opera ma nas dotyczyć i dotykać. 

11 czerwca

Caly dzień spiewania. Zapowiedziany pokaz na przyszłą sobotę oznacza pełną mobilizację. Od piosenek ludowych po popowe szlagiery i konczymy warsztaty pierwszym podejsciem do emisji głosu operowego . Zaporożec nad Dunajem okazał się łatwiejszy dla naszych dzieci niz myśleliśmy. Sekrety rezysera i konstrukcji spektaklu odkrywała Barbara Kurzejewska. 

12 czerwca 

Akrobatyka w operze? A właśnie że tak. Zaprosilismy Siostry Reisch , które w spektaklach Michała Zanieckiego łączyły choreografię klasyczną z elementami akrobatyki. Obręcze i wstążki to pierwsze narzędzia ,ktore poznały dzieci z Ossa. W tym samym czasie dyrygent Kuba Wnuk otworzył tajniki prowadzenia orkiestry. Ważny i wymagający dzień. 

13 czerwca 

Rafał Supiński i jego grupa podejmują pierwsze próby improwizacji teatralnej. Potrzebna jest do tego dobra koordynacja fizyczna i otwarta głowa. I dużo ćwiczeń. Jednak nadal przebojem dnia są warsztaty z obręczami i wstążkami czyli akrobatyka z siostrami Reisch. Kuba Wnuk i jego zajęcia z poznawania tajników instrumentow muzycznych spotkał się tylko z jednym dzieckiem . Czekało od wczoraj. Skupione na technice grania na fortepianie i skrzypcach. Takie spotkania mogą zmieniać życie

14 czerwca

Dziś dzień projektantów kostiumów i plakatów. Etap bardzo profesjonalnego podejścia do samego projektu. Kostiumolog Magdalena Dąbrowska łączy rysunek z elementami tkanin aby przedstawić gamę kolorów i pokazać materiał do zakupienia. Dzieci stworzyły galerię, ktora będzie podstawą do następnego etapu: stworzenia prototypu kostiumu . Moze będą kuz gotowe na pokaz 19 czerwca. Natomiast nasza ukrainska artystka grafik Anna Aven bardzo poważnie podjęła się nadzorowania kompozycji plakatu. Nasz pokaz będzie miał reklamę w wielu językach. A przede wszystkim zachować reguły kompozycji graficznej. Żadnej improwizacji! Wchodzimy na wyższy pułap techniki plakatu teatralnego.

15 czerwca

Modystki znikają z pracowni europejskich teatrów. Sztuka konstruowania kapeluszy i nakryć głowy jest odchodzącym rzemiosłem ale nasze dzieci są entuzjastycznie nastawione do tej ciężkiej pracy. Powstają kapelusze- kostiumy, kapelusze-ozdoby i czapki- charaktery. Jak ważny to element na scenie wytłumaczyła Magda Dąbrowska i jej asystentki. Tymczasem plakaty sobotniego pokazu nabierają kolorów i formy. 

Sesja zdjęciowa Yaroslawy Gapanowej stała się pierwszą lekcją fotografii teatralnej. Jak uchwycić ruch aktora. W obydwu rolach ( modela i fotografa) uczestnicy warsztatu w wieku 10-14

16 czerwca

Kapelusze i kapelusiki zawładnęły centrum OSSA. Na sobotni pokaz Żółwia za Dunajem ( pastiszu opery Artemowskiego) coraz więcej materiałów. Każda grupa idzie w kieunku tematów z opery. I choreografia i kostiumy nawiązują do tradycji ukraińskiego Zaporoża. Plakaty i pierwsze makiety dekoracji też już w produkcji. Dzieci lubią wyzwania a pokaz przed publicznością  inspiruje i napędza do pracy

 

20 czerwca

Baryton Łukasz Geryń przy współpracy z Leną Levchenko zajęli się budowaniem mapy głosów w operze. Jak rozpoznać tenora? Co to jest koloratura? Jak nisko może zaśpiewać bas? To niektóre z pytań, które w zabawach z dziećmi z grupy Fundacji Polsat (nawet najmniejszymi) stawały się oczywistością. 

Tymczasem akrobatki Siostry Lena i Katarzyna Reich nie dają za wygraną i pogłębiają technikę pracy z obręczami. Jak wykorzystamy te zdolności w realizacji opery Artemskiego? Odbywają się już pierwsze spotkania produkcyjne. Powoli powstaje dramaturgia udziału dzieci. Trzeba będzie wybrać z każdego warsztatu to co najlepsze, czasem najtrudniejsze i kontynuować ciężką pracę, aby każde dziecko mogło rozwinąć nowe talenty i mieć cel. Spektakl już w sierpniu! 

22 czerwca

Zaczęły się zajęcia ukierunkowane juz na udzial dzieci w spektaklu operowym. Na razie uczą się chórów z Artemskiego i przygotowują elementy dekoracji . Scenograf Luigi Scoglio wskazał kilka kierunków . Dzieci konstruują części calości. Jakby podzespoly. Kwiaty, ktore na razie wyglądają jak zabawka przekształcą się w ozdoby tureckich wozów z drugiego aktu Zaporożca za Dunajem . Inna grupa czekając na przyjazd Tani Vyshnevskej pracującej przed wojną we Lwowskiej Operze w dziale promocji i marketingu , uczy się kadrować zdjęcia. Portrety będą potrzebne do programu, który będziemy rozdawać w dniu premiery.