Monika Kuszyńska, Iga Caban, Hubert Stolarski, Karolina i Łukasz Geryń wystąpią 19 sierpnia na jednej scenie z podopiecznymi Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej. Będzie to zwieńczenie warsztatów realizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Fundacją Jutropera w ramach programu Nowy głos. Jego pilotażowa edycja jest poświęcona twórczości Stanisława Lema w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin pisarza.
W spektaklu operowo-teatralnym śpiewakom będą towarzyszyć muzycy pod kierownictwem Rafała Kłoczko, dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej (Krzysztof Łochowicz-gitara elektryczna, Rafał Grząka-akordeon, Bartosz Weber-DJ), którzy zaprezentują wybrane arie operowe w nowych aranżacjach, nadając im wyjątkowy, futurystyczny wymiar.
– Nie da się jednym słowem opisać, co jest wyjątkowego w kształcie muzycznym spektaklu. Najważniejsze jest to, że muzyka daje nam przestrzeń do tak wielu interpretacji, w zależności od kontekstu, w którym ją ustawimy. W Nowym Głosie: L.E.M. zestawimy roboty i ludzi, Ziemię i przestrzeń kosmiczną, a całość postawi pytanie – kto i dlaczego jest tak naprawdę człowiekiem – mówi Rafał Kłoczko.
Całość dopełni spektakularna scenografia włoskiego artysty – Luigi Scoglio, wielokrotnie nagradzanego zarówno Polsce jak i poza granicami kraju. W spektaklu zobaczyć będzie można także projekcje multimedialne Karoliny Jacewicz oraz reżyserię świateł Dariusza Albrychta. Grupa realizatorów i artystów pracuje pod kierunkiem Michała Znanieckiego, światowej sławy reżysera, który jest autorem i pomysłodawcą programu Nowy Głos.
W Ełckim Centrum Kultury trwają warsztaty, w których wezmą udział podopieczni Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej. Ich dysfunkcje nie stanowiły bariery przed zaangażowaniem w przygotowanie spektaklu. Przez kilkanaście najbliższych dni będą rozwijać swoje umiejętności i kompetencje partnerując na scenie profesjonalnym artystom.
– Program pozwala znaleźć się na jednej scenie i wspólnie tworzyć. Uczymy się współodpowiedzialności. I artyści, zespół, śpiewacy, wielkie gwiazdy i osoby, które będą na scenie pierwszy raz. Oczywiście po warsztatach i po próbach będą mogły wspólnie wystąpić i współuczestniczyć w odszukiwaniu nowej perspektywy – podkreśla Michał Znaniecki.
Premiera spektaklu Nowy głos L.E.M. odbędzie się 19 sierpnia o godzinie 18.00 w Ełckim Centrum Kultury, które jest partnerem edycji warmińsko-mazurskiej programu. Tutaj też będzie można odebrać darmowe wejściówki na to wydarzenie od 17 sierpnia.
Ogólnopolski program artystyczno-społeczny Nowy Głos skierowany jest do organizacji pozarządowych skupiających osoby z niepełnosprawnościami, zarówno artystów, jak i amatorów czy osoby bez doświadczenia w tym zakresie. W pierwszym etapie projektu wyłoniono w naborze konkursowym trzy organizacje pozarządowe z województw dolnośląskiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego, które otrzymały wraz z grupą swoich podopiecznych możliwość współudziału w produkcji spektaklu muzyczno-teatralnego oraz dofinansowanie na realizację związanych z tym działań.
Program realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Fundacją Jutropera, finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.