Kielecki Teatr Tańca zaprasza na spektakl “Ballady bez romansów. Mickiewicz wzruszony”

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na spektakl “Ballady bez romansów. Mickiewicz wzruszony”

Lidia Cichocka22 października 2021, 20:10

Bartosz Kruk

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na spektakl wyreżyserowany przez Michała Znanieckiego – w ubiegłym roku przygotował on wstrząsające “Pożegnanie króla: Verdi”. „Ballady bez romansów. Mickiewicz wzruszony” to projekt artystyczno-społeczny z udziałem profesjonalnych tancerzy Zespołu Kieleckiego Teatru Tańca, grupy seniorów ze Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Chóru Kameralnego Fermata.

Choreografię opracowało dwoje młodych artystów, wyłonionych w konkursie: Katarzyna Myrda i Dawid Pieróg.

Spektakl jest przedtaktem do roku jubileuszowego (w przyszłym roku obchodzić będziemy 200. rocznicę powstania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza). Muzyka do spektaklu powstała na specjalne zamówienie Kieleckiego Teatru Tańca, a jej autorką jest Joanna Piwowar-Antosiewicz, liderka zespołu Trzy Dni Później, która tak mówi o inspiracjach: – Punktem wyjścia była dla mnie struktura litewskich pieśni wielogłosowych sutartinies. Śpiewane, głównie przez kobiety utwory, często bazują na równoległych, kanonowych liniach melodycznych, które w punktach kulminacyjnych spotykają się, przeplatają, uzupełniają, ukazując, tym samym, kolejne warstwy znaczeniowe ballad.

Projekt powstaje pod opieką artystyczną i w reżyserii Michała Znanieckiego, cenionego na całym świecie reżysera i pedagoga, posiadającego wieloletnie doświadczenie w pracy z różnymi grupami społecznymi, ze szczególnym uwzględnieniem osób dotkniętych wykluczeniem społecznym.

Spektakl powstaje w oparciu wybrane ballady Adama Mickiewicza: „Świtezianka”, „Lilije”, „Romantyczność” i „Dudarz”.

– Spotkanie różnych pokoleń i wspólna próba odczytania przełomowego dzieła polskiej literatury romantycznej jest wyzwaniem, które wymaga połączenia środków ekspresji takich jak taniec, aktorstwo, multimedia i …prawda – mówi Michał Znaniecki. – Tylko w ten sposób pokażemy aktualne tematy poruszone przez Mickiewicza 200 lat temu. Mądrość i doświadczenie seniorów, skontrastowane ze świeżym spojrzeniem młodych choreografów w ruchu scenicznym pozwoli znaleźć nowy język, który może dotrzeć do dzisiejszej publiczności. Zbudujemy światy, które łączą rzeczywistość z rytuałem, literaturę z ruchem scenicznym, poezję z codziennością.

Spektakl powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich gości premiery do włączenia się w akcję współtworzenia scenografii do spektaklu pt. „Ballady bez romansów. Mickiewicz wzruszony” – mówi Katarzyna Kolera. – W związku z faktem, iż w przyszłym roku przypada 200. rocznica powstania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza scenografię spektaklu tworzyć będzie biblioteka z książkami, którą zapełnimy pozycjami z Państwa księgozbiorów.

Gorąco zachęcamy do przynoszenia niepotrzebnych ksiąg, albumów, druków, zwłaszcza tych ze starszymi obwolutami do siedziby Kieleckiego Teatru Tańca.

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/kielecki-teatr-tanca-zaprasza-na-spektakl-ballady-bez-romansow-mickiewicz-wzruszony/ar/c13-15861247?fbclid=IwAR0E43vVUpLsoaCCp5gdpreLlHkL4jzuLgYRWBJmVEZdnsbtGdyZcB3clOA