KRONOS/KIELCE

Życie z geniuszem. “Kronos. Erotyczny spokój” wystawiony przez Michała Znanieckiego po premierze

Lidia Cichocka

Łukasz Zarzycki
 
 
Niezwykły w treści i formie jest spektakl “Kronos. Erotyczny spokój” wystawiony w Kieleckim Teatrze Tańca przez Michała Znanieckiego.

Reżysera, kojarzonego z operami i dużymi plenerowymi spektaklami skusiło przełożenie na język sceny intymnego dziennika Witolda Gombrowicza, dzieła mało literackiego, pełnego dat i raczej inicjałów niż imion i nazwisk. Reżyser bohaterem Kronosa uczynił jednak nie Gombrowicza a jego żonę Ritę komentującej zapiski z kart tego osobliwego dziennika.

Spektakl prezentuje jej punkt widzenia. Anna Ratajczyk przedstawia Ritę: kobietę zakochaną w starszym o ponad 30 lat mężu, wybaczającą mu wszystko: domowy terroryzm, zdrady, bezkompromisowość, mimo zadawanego bólu trwa przy nim do ostatniej chwili.

Wzruszająco opowiada o “Kronosie”, jedynej rzeczy jaka zgodnie z z nakazem męża miałaby uratować z płonącego domu. Scena, w której próbuje na kartach dziennika znaleźć słowa mówiące o uczuciu Witolda do niej są poruszające, jej rozczarowanie, ból przekute czym prędzej w zrozumienie i akceptację. – To przy mnie znalazł erotyczny spokój. To ze mną był, ja byłam jego żoną – tłumaczy sobie i widzom. Wyjaśnia dlaczego podjęła decyzję o opublikowaniu tych wyznań – bo to zwróciło jej wolność.

Ten spektakl nikogo nie pozostawi obojętnym. Zasługa to kontrowersyjnych tematów, jego erotyki, sam Znaniecki przyznał, że wystawienie takiego spektaklu w Argentynie czy Urugwaju to prosta sprawa, ale w Polsce dużo trudniejsza. O jego niezwykłości stanowi także forma. Znaniecki sceną uczynił widownię dużej Sali Kieleckiego Teatru Tańca. Na środku, jak na ringu lub w klatce otoczonej tiulem jak kokon jest dom Rity.
 

„Kronos. Erotyczny spokój” Kieleckiego Teatru Tańca

pawtre 2015-05-19  |  KULTURA
 
 
„Kronos. Erotyczny spokój” Kieleckiego Teatru Tańca
 
Pełna emocji, pytań i walki z własnymi uczuciami – to najnowsza propozycja Kieleckiego Teatru Tańca. Spektakl „Kronos. Erotyczny spokój” to sztuka oparta na dzienniku Witolda Gombrowicza, która po raz pierwszy zostanie wystawiona w Polsce. To wyjątkowe połączenie muzyki, aktorstwa i tańca.

Skompromitowana a może triumfująca? Główna bohaterka – Rita Gombrowicz – walczy ze wspomnieniami. Chce odnaleźć spokój, po przeczytaniu prywatnych notatek swojego męża.

Elementy teatru tańca przenoszą publiczność w wyjątkowy wymiar gestów i ruchów. Scenerią spektaklu jest sala teatralna, ale sztuka będzie rozgrywać się też na widowni.
– Za każdym razem kiedy gramy tę sztukę musimy przystosować już stworzoną choreografię i wprowadzić nowe kroki dla konkretnego teatru – mówi Diana Theocharidis.
Kobiecemu dialogowi towarzyszy akordeon i bandoneon, czyli dwa muzyczne głosy. Utwory skomponowane zostały na potrzeby sztuki. Po raz pierwszy spektakl zaprezentowany został w listopadzie 2013 roku, podczas Festiwalu Opera Tigre. Nie zabrakło go też na Międzynarodowym Kongresie Gombrowicza w Buenos Aires.
Premiera spektaklu – “Kronos. Erotyczny spokój” w Kieleckim Teatrze Tańca, już jutro o godzinie 19.

READ MORE…

"Kronos. Erotyczny spokój" Michała Znanieckiego

Fotografia promująca spektakl “Kronos. Erotycznyc Spokój” w Kieleckim Teatrze Tańca, fot. materiały promocyjne

“Kronos. Erotyczny spokój” Michała Znanieckiego

Autor: Culture.pl

Spektakl oparty na motywach intymnego dziennika Witolda Gombrowicza przygotowuje na scenie Kieleckiego Teatru Tańca Michał Znaniecki. Polska premiera przedstawienia prezentowanego w Argentynie i w Urugwaju odbędzie się w Kielcach.

“Kronos” to bardzo osobiste zapiski Witolda Gombrowicza, które autor “Trans-Atlantyku” prowadził od 1953 r. aż do śmierci w roku 1969 r. Notatki opublikowane w 2013 r. prowadził tylko dla siebie, skrótowo, dotyczyły zazwyczaj codzienności, chorób, biedy. To także dziennik intymny – znajdujemy w nim suche wyliczenia na temat wielu przygód erotycznych i związków autora.

“Kiedy pojawił się ‘Kronos’, zaczęto mówić, że to nie jest materiał literacki – bo nie ma narracji, nie buduje żadnego kontekstu fikcji. To lista osób, wydarzeń, chorób – dla reżysera to natomiast wyzwanie, by ta lista ożyła, by stała się dziełem sztuki, skoro jest zarzucane, że nim nie jest” – mówił autor scenariusza i reżyser spektaklu, Michał Znaniecki.

Spektakl nie jest bezpośrednim cytatem z dziennika Gombrowicza. Jak zaznaczył Znaniecki, powstał m.in. z wypowiedzi wdowy po pisarzu Rity Gombrowicz, która wyraziła zgodę na realizację projektu.

Przedstawienie koncentruje się wokół takich problemów jak: dla kogo ujawnienie dziennika sekretnego jest niebezpieczne, kto najbardziej boi się tej publikacji i dlaczego po latach dziennik został opublikowany? W sztuce Rita szuka sposobu na to, by uwolnić się od wspomnień i znaleźć spokój – prowadzi dyskurs z samą sobą. Muzycznie postaci towarzyszą dźwięki akordeonu (instrumentu nawiązującego do francuskiego okresu życia Gombrowicza) i bandoneonu (nawiązuje do życia twórcy w Argentynie).

W zamyśle Znanieckiego tancerze występujący w przedstawieniu stali się “duszą, tego co jest w książce, by pokazać, że w dzienniku są emocje”. Reżyser współpracował wcześniej z artystami Kieleckiego Teatru Tańca przy realizacji kilku przedsięwzięć.

Spektakl wykorzystuje elementy opery, dramatu, muzykę współczesną i multimedialne wizualizacje. Scenerią przedstawienia jest sala teatralna, ale aktorzy i tancerze grają na widowni, podczas gdy publiczność obserwuje spektakl siedząc na scenie.

Premiera przedstawienia które prezentowano w różnych wersjach scenicznych, miała miejsce w 2013 r. w Argentynie. Pokazywano je także w Urugwaju. W Polsce po raz pierwszy zaprezentowane zostanie 20 maja 2015 r., następnie dzień później również na Scenie za Stalową Kurtyną Kieleckiego Teatru Tańca. Kolejne zaplanowano jesienią.

W polskiej wersji rolę Rity gra aktorka Teatru Rozrywki w Chorzowie, Anna Ratajczyk. Głosem postaci jest także sopranistka Ewa Biegas. Przedstawienie tworzyli m.in. Argentyńczycy – choreografię opracowała Diana Theocharidis, a muzykę kompozytor Pablo Ortiz.

Michał Znaniecki jest reżyserem, dramaturgiem, scenografem i pedagogiem. W wieku 24 lat zadebiutował jako reżyser w mediolańskiej La Scali spektaklem opartym na muzyce Monteverdiego. Jest autorem ponad 190 spektakli muzycznych i dramatycznych, których premiery odbyły w najważniejszych teatrach i operach na świecie.

Kielecki Teatr Tańca został założony w 1995 r. przez Elżbietę Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka. Repertuar teatru, który działa jako miejska instytucja artystyczna, jest związany z różnymi stylami tańca jazzowego. Wśród zrealizowanych przedstawień są m.in. “Pasja” z muzyką Pawła Łukowca (2006 r.), “Zdarzyło się w Jeruzalem” z muzyką Krzesimira Dębskiego (2008 r.), “Święto wiosny” w choreografii Angelin Preljocaja (2013 r.).

READ MORE…

VIDEO