Opera Śląska podbija widzów w Estonii na Saaremaa Opera Festival 2022. Pięć spektakli zobaczy 15 tysięcy widzów – w 5 dni

Opera Śląska, w środę 20 lipca, zainaugurowała Saaremaa Opera Festival 2022 spektaklem „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda. Na widowni obecny Alar Karis , prezydent Estonii oraz Grzegorz Kozłowski, ambasador RP. Przed nami kolejne dni festiwalu z produkcjami bytomskiego teatru, które zobaczy ponad 15 tysięcy widzów. Prezentacje potrwają do niedzieli. Większość z prezentacji to reżyserskie dzieła Michała Znanieckiego, który podczas wydarzenia, świętuje swoje 30-lecie pracy artystycznej.

Saaremaa Opera Festival 2022 – to najstarszy, najważniejszy i najbardziej prestiżowy festiwal w Estonii, cieszący się dużą popularnością w krajach bałtyckich. Organizowany jest od 1999 r. na dziedzińcu średniowiecznego zamku biskupiego w Kuressaare, na wyspie Saaremaa. W tym roku gości 200 – osobowy zespół Opery Śląskiej ze swoimi produkcjami. Pięć wspaniałych spektakli: Romeo i Julia Charlesa Gounoda; Noc z Mozartem – Sekret Requiem M. Znanieckiego oraz widowisko baletowe Requiem d-moll W.A Mozarta dedykowane ofiarom wojny na Ukrainie; Traviata Giuseppe Verdiego, Czekając na Chopina, Gala operowa oraz Flis Stanisława Moniuszki – te wszystkie dzieła znalazły się w programie festiwalu, który potrwa do niedzieli, 24 lipca.

Artyści Opery Śląskiej swoje występy rozpoczęli od prezentacji spektaklu Romeo i Julia Charlesa Gounoda w reżyserii Michała Znanieckiego. Tytułowe role kreowali: Ewelina Szybilska (Julia) i Andrzej Lampert (Romeo). Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej wystąpili pod dyrekcją Przemysława Neumanna. Spektakl miał premierę w październiku 2017 roku i został nagrodzony trzema Złotymi Maskami – jako Przedstawienie Roku 2017, w kategorii rola wokalno-aktorska dla Andrzeja Lamperta za rolę Romeo i za scenografię dla Luigiego Scoglio. W czwartek odbyła się Noc z Mozartem, podczas której zaprezentowano Sekret Requiem Michała Znanieckiego/Requiem d-moll W.A Mozart. Nocą widzowie obejrzeli natomiast Czekając na Chopina – spektakl teatralno-muzyczny odzwierciedlający nastrój salonowych spotkań muzycznych, gdzie nie brakuje zabaw z publicznością, wspólnego śpiewania i współprzeżywania. Dzieło Michała Znanieckiego miało swoją premierę w kwietniu 2018 roku. Dzisiaj – 22 lipca – estońska publiczność będzie wzruszała się na Traviacie Verdiego, w sobotę przeżyje emocje podczas Gali Operowej, a występy naszych artystów zakończą się bardzo polskim akcentem – Flisem Moniuszki.