Scenariusz i reżyseria
Michał Znaniecki
Dyrygent
Jerzy Wołosiuk
Przygotowanie chóru
Małgorzata Bornowska
Asystent reżysera
Zofia Dowjat
Produkcja
Magdalena Sowińska
Choreografia
Diana Theocharidiou
Kostiumy
Joanna Medyńska
Reżyseria świateł
Bogumił Palewicz
Kierownik warsztatów
Zofia Dowjat
Konsultacja muzyczna
Jacek Kita
Spektakl w reżyserii Michała Znanieckiego – jednego z najbardziej rozchwytywanych twórców operowych na świecie. Jego widowiska charakteryzuje niekonwencjonalność, rozmach i niepowtarzalność. Do współpracy zaprosił innego wyjątkowego artystę – Wojciecha Malajkata. Jeden z topowych polskich aktorów odegra w spektaklu główną rolę, prowadząc narrację. U jego boku wystąpią artyści Opery na Zamku oraz mieszkańcy szczecińskich domów pomocy społecznej. Ich przebogate doświadczenie i niezwykłe życiowe historie mieszają się z talentem i kreatywnością artystów, dając efekt więcej niż fascynujący.
Spektakl jest próbą spełnienia największego marzenia Giuseppe Verdiego, jakim było napisanie opery „Król Lear”. Legenda głosi, że na łożu śmierci włoski kompozytor z namaszczeniem przekazał libretto swojemu przyjacielowi, prosząc, by ten dokończył dzieło jego życia. Znaniecki przestudiował liczne listy Verdiego, z których wynika, że fragmenty partytury „Króla Leara” kompozytor zamieścił w innych operach. Reżyser podjął się odszukania tych fragmentów i odtworzenia opery, która nigdy nie powstała.
Ideą projektu jest łączenie grup wykluczonych społecznie z artystami profesjonalnymi i tworzenie wspólnych spektakli.
Szczecińska premiera będzie kolejną z cyklu po edycji wrocławskiej. Na scenie oprócz profesjonalnych artystów gościnnych takich jak Jerzy Artysz, Ewa Biegas, Wojciech Malajkat i Michał Dudziński wystąpią seniorzy ze szczecińskich domów opieki społecznej, a także artyści Opery na Zamku.
Premiera: 25.09.2015