Henry Purcell
29 April 2010
Opera na Zamku
Szczecin
Kierownictwo muzyczne: Warcisław Kunc
Reżyseria: Michał Znaniecki
Scenografia: Luigi Scoglio
Kostiumy: Michał Znaniecki
Opracowanie Muzyczne: Partie instrumentalne wykonuje zespół barokowy La Tempesta
Obsada:
HERMIA – Kamila Kułakowska
HELENA – Marelize Gerber
TYTANIA – Barbara Tritt
OBERON – Michał Czerniawski
DEMETRIUSZ – Pablo Cameselle
POETA – Tomasz Mazur
LIZANDER – Maciej Straburzyński
RZEMIEŚLNIK 1 – Kamila Dziadko
RZEMIESLNIK 2 – Karol Bartosiński
RZEMIESLNIK 3 – Jakub Gąska
RZEMIEŚLNIK 4 – Pablo Cameselle
PUK – Michał Zawadka
ŻONA POETY – Monika Marszałek
Dyrygent: Warcisław Kunc
Ta przepiękna barokowa opera wystawiana jest po raz pierwszy w historii Szczecina. Niezwykła muzyka, wykonywana na instrumentach typowych dla tej starej angielskiej formy, wprowadzi Państwa w magiczną krainę elfów, duchów i nimf, w której zabawna przyziemność styka się z tajemniczym światem czarów. Nie zabraknie zabawnych dialogów mówionych, przeplatanych interesującymi partiami wokalnymi. Baśniowy urok szekspirowskiej historii oraz wysoki poziom wykonawstwa muzycznego zagwarantuje Państwu dobry humor i bogactwo artystycznych wrażeń na cały wieczór!
The Fairy Queen oparta jest na komedii Szekspira Sen nocy letniej, którą dziewiętnastowieczny poeta i krytyk literacki A. C. Swinburne nazywał “prawdopodobnie, a raczej na pewno najpiękniejszym dziełem ludzkim”. Niezwykła, pełna wesołych perypetii historia Tytanii i Oberona – Królowej i Króla Elfów od wieków zachwyca i rozbawia nie tylko miłośników baroku. Zazdrosna władczyni świata Elfów, Tytania, wykrada Oberonowi ulubionego pazia. Małżonek, chcąc zemścić się na nieposłusznej połowicy, rzuca na nią urok, wskutek czego Tytania zakochuje się w Spodku – prostaku z głową osła. W przeprowadzeniu tego planu dopomaga Oberonowi duch leśny – Puk, mający za zadanie użyć cudownego soku działającego podobnie do strzały Amora. Roztargniony i niefrasobliwy Puk postanawia jednakże wykorzystać ten miłosny eliksir, by dopomóc okolicznym nieszczęśliwym kochankom, co doprowadza do całej serii komicznych zdarzeń.
The Fairy Queen Henry’ego Purcella jest jedyną znaną XVII – wieczną operową adaptacją dzieła Szekspira. Dzieło angielskiego kompozytora epoki baroku należy do gatunku maski – angielskiej formy muzycznej, podobnej operze włoskiej, jednakże mniej sformalizowanej i odznaczającej się większą naturalnością, bez wyraźnego podziału na arie i recytatywy oraz z wykorzystaniem baletu.
https://culture.pl/pl/wydarzenie/spektakl-the-fairy-queen-na-festiwalu-teatralnym-w-wuzhen
http://www.wuzhenfestival.com/index_en.php?m=Xijujie&a=teyaojumu&aid=724