Sukces „Snu nocy letniej” Michała Znanieckiego
– Nasz spektakl miał podtytuł „Opera Water Concept”. Może dlatego było to tak deszczowe przedstawienie – żartował w niedzielę tuż przed północą w salach Centrum Kultury Zamek Michał Znaniecki – reżyser i scenarzysta multimedialnego, premierowego widowiska „Królowa wróżek: Sen nocy letniej”. Mimo deszczowej aury, ponad 500 widzów niemal w komplecie dotrwało do finału i nagrodziło kilkudziesięciu twórców i uczestników „Snu…” kilkuminutową owacją.
Akcja dwuipółgodzinnego spektaklu przygotowanego w ramach projektu „Głosu wykluczonych” (jeden z punktów programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016), rozgrywała się w leśnickim zamku, amfiteatrze na podzamczu oraz na stawie i na polanach leśnickiego parku. W opartym przede wszystkim na adaptacji dramatu Szekspira oraz barokowej muzyce Henrego Purcella (w nowych aranżacjach baskijskiego akordeonisty Jona Paula Laki) widowisku wzięło udział kilkudziesięciu wykonawców: zarówno profesjonalnych aktorów, śpiewaków i muzyków, jak i zaproszonych do udziału przez Fundację Jutroopera podopiecznych Miejskiego Centrum Usług Socjalnych, wychowanków Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania oraz mniejszości narodowych (m.in. zespół ukrainsko-łemkowski, Amatorski Teatr Żydów Bolskich, Grecki Pyram).
Główne role powierzono znakomitym śpiewakom i aktorom (Hipolita – Małgorzata Bogdańska, Tezeusz – Marek Koterski, Tytania – Ewa Biegas, Wróżka – Karina Skrzeszewska, Oberon – Sebastian Marszałowicz, Helena – Wioletta Białk, Hermia – Oksana Terefenko, Demetriusz – Misiek Koterski, Lizander – Kamil Baron), którzy zupełnie nie zważając na padający – momentami bardzo intensywnie – deszcz, dzięki świetnym kreacjom aktorskim, zabrali widzów w fantastyczną podróż po magicznym, szekspirowskim świecie, pełnym życiowych i artystycznych namiętności, wartości i emocji, a dosłownie po zakamarkach fantasmagorycznie oświetlonego leśnickiego parku, gdzie rozgrywały się poszczególne epizody spektaklu. Jedna z najdzielniejszych postaci „Snu nocy letniej” okazał się sowizdrzalski na ogół Puk, czyli śpiewająco wcielająca się w tę rolę Mela Koteluk, która najpierw poleżała sobie kilka minut na zlanej deszczem betonowej posadzce podzamkowego amfiteatru, a potem przez ponad godzinę zawieszona była… na drzewie. W niedzielę wieczorem parasole przysługiwały tylko muzykom (i widzom).
Znakomite i zaskakujące pomysły inscenizacyjne, scenograficzne i kostiumowe, multimedialny pokaz fontanny i roztańczone wizualizacje na ekranach wodnych, nieoczywiste kompozycje muzyczne wykonywane m.in. przez argentyńskiego bandoneonistę Pablo Mainettiego, sceny na łódkach i kajakach oraz wzruszające mini spektakle, przygotowane przez pensjonariuszy domów społecznych urzekły widzów, którzy wybrali się tego wieczoru do Leśnicy. Niecodzienna moc kultury, inwencji twórczej i artystycznej pasji, pokazały w niedzielę wieczorem, że nawet ci, którzy nie zabrali ze sobą płaszczy przeciwdeszczowych i parasoli, wychodzili ze spektaklu oczarowani i podekscytowani, nie zwracając uwagi, że są zmoknięci od stóp do głów. Spektakl „Królowa wróżek: Sen nocy letniej” był trzecim projektem z cyklu „Głos wykluczonych” realizowanego przez Fundację Jutropera we współprodukcji z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016 i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. READ MORE…
http://wroclaw2016.pl/sukces-snu-nocy-letniej/
Wrocławianie mimo ulewy podziwiali spektakl gwiazd i amatorów
https://www.facebook.com/jutropera?ref=hl
VIDEO
http://pytanienasniadanie.tvp.pl/20912445/europejska-stolica-kultury-wroclaw-2016
http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/terapia-przez-sztuke,174107.html