FESTIVAL OPERA TIGRE 2019/FLIS

22-11-2019 – 30-11-2019


miejsce: Tigre, Prowincja Buenos Aires, Argentyna
organizatorzy: Michał Znaniecki i Fundacja Jutropera oraz Instytut Muzyki i Tańca

VI edycja Festival Opera Tigre w Argentynie

Plenerowa premiera opery „Flis” Stanisława Moniuszki rozgrywająca się na wodzie, będzie głównym wydarzeniem tegorocznej, szóstej już edycji Festival Opera Tigre, przedsięwzięcia realizowanego przez Michała Znanieckiego i Fundację Jutropera w Argentynie. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Muzyki i Tańca.

Festiwal odbędzie się w dniach 22-30 listopada 2019 roku w Prowincji Buenos Aires w Argentynie. Świętując rok Stanisława Moniuszki organizatorzy postanowili sięgnąć do jego dzieł i ukazać twórczość kompozytora w jak najszerszej perspektywie jak i unikatowej scenerii. Festiwal otworzy recital polskich artystów Igi Caban i Huberta Stolarskiego, którzy wykonają słynne arie i pieśni Stanisława Moniuszki, ale nie tylko… by przybliżyć festiwalowej publiczności inspiracje kompozytora z jakich czerpał pisząc operę „Flis”, podczas koncertu usłyszeć będzie można także twórczość Meyerbera czy Smetany, przechodząc szlakiem artystycznej podróży, jaka towarzyszyła kompozytorowi podczas pracy nad tym dziełem, a zapisana została w jego listach. Jako główne wydarzenie festiwalowe zaprezentowana zostanie opera „Flis” w wykonaniu artystów zarówno z Polski jak i Argentyny w formie plenerowego widowiska odbywającego się w naturalnej scenerii wodnej delty rzeki Parana. Obok zaproszonych gości (w roli fryzjera Jakuba gwiazda sceny Teatro Colon Leonardo Estevez) usłyszeć będzie można orkiestrę Sol Lirica pod dyrekcją Bartosza Olejnika oraz chór FOT. Premierowy spektakl będzie nową produkcją, przygotowaną w pełni w podczas prób w Argentynie z udziałem grupy baletowej pod kierunkiem Diany Tcheocharidis. Projekt jest rozwinięciem współpracy koprodukcyjnej Fundacji Jutropera z Operą Śląską w Bytomiu, która zrealizowała premierę spektaklu w czerwcu 2019, wykorzystując plenery wokół swego malowniczego gmachu w Bytomiu. Argentyńska publiczność będzie miała okazję podziwiać kostiumy Małgorzaty Słoniowskiej, pochodzące właśnie ze śląskiej inscenizacji. Spektakl będzie wydarzeniem unikatowym i oryginalnym, gdyż rozgrywać się będzie na specjalnie do tego przygotowanych tratwach i barkach, które wraz z artystami zawitają do wybranych miejsc-wysp, gdzie zaprezentują operę publiczności- spektakularne widowisko, opierając się na scenografii rzeki i wody. Nie będzie tradycyjnej sceny, jak i budowanej scenografii. Cały spektakl, nawiązując ściśle do libretta, rozgrywać się będzie na wodzie. Wzorem minionych edycji, widowisko będzie mogło zobaczyć ponad 5000 osób. Premiera opery „Flis” realizowana jest we współpracy i przy współfinansowaniu Instytutu Muzyki i Tańca. Reportaż z wydarzenia zrealizuje Telewizja POLSAT.

Wyjątkowym punktem programu będzie projekcja opery „Halka” w wykonaniu artystów Warszawskiej Opery Kameralnej, zrealizowana przez TVP Kultura. Spektakl ten jest zapisem słynnej inscenizacji jaką wyreżyserował Kazimierz Dejmek. W roku 2019, „Halka” wileńska wróciła na scenę Warszawskiej Opery Kameralnej jako wznowienie poprzedniej inscenizacji, jednak z nową odsłoną muzyczną. Ten wyjątkowy spektakl zobaczyć będzie można w ramach cyklu „Ópera en Pantalla” (opera na ekranie) w malowniczej scenerii dziedzińca „Casa de las Culturas”.

Festiwal zamknie recital polskiej mezzosopranistki, Goshy Kowalinskiej, której towarzyszyć będzie na bandoneonie Pablo Mainetti. Podczas wieczornego koncertu wokół repertuaru operowego w Museo Sarmiento na jednej z wysp Delty Tigre, zabrzmią arie operowe, pieśni i polskie tanga z lat dwudziestych.

Festiwal realizowany jest w ścisłej współpracy Fundacji Jutropera z Tigre Municipio oraz Sturla Viajes pod patronatem medialnym TVP Kultura.

Festival Ópera Tigre
Del 22 al 30 de noviembre
Flis, de Stanislaw Moniuszko
Puerto de Frutos. Sábado 23 a las 15.
Isla Kaiola Blue. Arroyo Gelvez y Espera. Domingo 24 a las 15.30.
Museo Arte Tigre. Paseo Victorica 972. Dom. 24 a las 18.
Entrada gratuita
Programación completa en facebook.com/FestivalOperaTigre

https://nicolasisasi.com/2019/11/21/festival-opera-tigre-2019/

https://www.clarin.com/revista-enie/escenarios/festival-opera-tigre-michal-znaniecki-_0_gXhumix2.html

http://imit.org.pl/programy/inne/2920

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/283852.html