Wesoła wdówka

Premiera 25.09.2021

reż. Michał Znaniecki

Tytuł oryginalny:Wesoła wdówka

Autor sztuki: Franz Lehar

Tłumaczenie: Jerzy Jurandot, Józef Słotwiński

Scenografia: Luigi Scoglio

Kostiumy: Małgorzata Słoniowska

Choreografia: Inga Pilchowska

Kierownik muzyczny: Andrzej Knap

Reżyseria światła: Dariusz Albrycht

Asystent reżysera: Rafał Supiński

Opracowanie przekładu-Michał Znaniecki

Libretto-Victor Leon, Leo Stein

Kierownictwo muzyczne-Andrzej Knap

Kierownik Chóru OiFP-Violetta Bielecka

Scenografia multimedialna-Karolina Jacewicz

Współpraca muzyczna, II dyrygent-Wojciech Semerau-Siemianowski

Współpraca choreograficzna-Joanna Marta Kierzkowska

Korepetytor wokalny-Tomasz Rak

Obsada:

Grażyna Brodzińska (Hanna Glawari)
Dorota Wójcik (Hanna Glawari)
Arkadiusz Anyszka (Hrabia Daniło)
Adam Zaremba (Hrabia Daniło)
Przemysław Rezner (Baron Mirko Zeta)
Kiryll Lepay (Baron Mirko Zeta)
Magdalena Stefaniak (Walentyna)
Anna Wolfinger (Walentyna)
Hubert Stolarski (Camille de Rossillon)
Szymon Rona (Camille de Rossillon)
Maciej Nerkowski (Wicehrabia Cascada)
Krzysztof Szyfman (Wicehrabia Cascada)
Rafał Supiński (Raoul de Saint-Brioche)
Piotr Pawlak (Raoul de Saint-Brioche)
Paweł Cichoński (Bogdanowicz)
Karol Komenda (Bogdanowicz)
Magdalena Masiewicz (Sylviana)
Marta Niezgoda (Sylviana)
Artur Mądry (Kromow)
Karol Komenda (Kromow)
Danuta Jakimowicz (Olga)
Agnieszka Deniziak (Olga)
Paweł Strymiński (Niegus)
Piotr Pawlak (Niegus)
Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Izabela Bolesta, Agnieszka Deniziak, Oksana Gołambowska, Małgorzata Mukosiej (Gryzetki)
Natasza Borycka, Joanna Frątczak, Natalia Jóźwiak, Ewelina Kruk, Karolina Merda, Hanna Maria Mocarska, Szymon Harasimowicz, Arkadiusz Jarosz, Łukasz Józefowicz, Jakub Piotrowicz, Sebastian Piotrowicz, (Tancerze)
Opera i Filharmonia Podlaska. Europejskie Centrum Sztuki
ul. Odeska 1 15-406 Białystok

Białystok. Premiera operetki “Wesoła wdówka” zainauguruje sezon artystyczny w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Premiera operetki “Wesoła wdówka” Franza Lehara zainauguruje w sobotę wieczorem nowy sezon artystyczny w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Operetkę wyreżyserował Michał Znaniecki.

fot. mat. teatru

Jak zapowiedziała w środę na konferencji prasowej p.o. dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) prof. Violetta Bielecka, operetka “Wesoła wdówka” jest w “znakomitej reżyserii światowej sławy Michała Znanieckiego, w pięknej scenografii, bajecznej wręcz Luigi Scoglio i ze znakomitą obsadą”.

– Będzie to “Wesoła wdówka”, na którą czekamy, do której tęsknimy – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Znaniecki. Dodał, że będzie to operetka: “łącząca różne style, konwencje, powracająca do tradycji operetki”.

Znaniecki mówił, że “Wesoła wdówka” to magiczny świat, gdzie z jednej strony jest bardzo klasyczna scenografia, ale są też multimedia, operetka jest też bardzo teatralna. – Zachowujemy wszystkie zasady operetki, która mówi normalnym językiem, do ludzi i o ludziach. Zależało nam na tym, żeby było to produkcja, która dzisiaj również będzie śmieszyć, która dzisiaj może mieć odniesienia do współczesności i do nas samych, żeby nas bolała, wzruszała, śmieszyła – powiedział.

Zdaniem reżysera może wydawać się, że “Wesoła wdówka” jest “lekka, miła, przyjemna, o błahych tematach”, ale tak naprawdę mówi o ważnych tematach dla każdego z nas, takich jak miłość, czy relacje między kobietami i mężczyznami. Dodał, że starano się te ważne tematy i momenty zaakcentować.

– Operetka to jedna z trudniejszych form dlatego, że nie wystarczy tam zaśpiewać wysokie C, zadowolonym być i czekać na bisy, tylko oprócz tego wysokiego C, trzeba mieć “wysokie C” w ruchu, w mowie – mówił kierownik muzyczny Andrzej Knap. Powiedział, że zespół Opery i Filharmonii Podlaskiej można oceniać w samych superlatywach.

Podobnego zdania jest odgrywająca główną rolę wdówki – Hanny Glawari – Grażyna Brodzińska, która już wcześniej występowała w realizacjach “Wesołej wdówki” w innych teatrach. – Jeżeli ktoś tknie tego gatunku, to wie, jak bardzo jest to trudny gatunek sztuki, jak bardzo trudne jest śpiewanie – mówiła. Oceniła, że “Wesoła wdówka” jest bardzo trudna wokalnie i aktorsko.

Powiedziała, że każdy spektakl, w którym zaśpiewała rolę wdówki, czy to w Gliwicach, Warszawie czy teraz w Białymstoku, jest inny. – Cieszę się, że każdy spektakl jest inny, zupełnie inny, a ten (białostocki) jest szalony. Cudownie – mówiła Brodzińska.

Przemysław Rezner, który w operetce śpiewa rolę Barona Mirko Zeta, mówił, że tworzenie tej postaci było procesem; w dużej mierze kierunek i kreacja zależała od samego artysty. “Zeta improwizuje, co nie znaczy, że nie zna tekstu, zna tekst, na tym tekście opiera improwizację” – powiedział i dodał, że ta improwizacja zaskakuje też artystów grających razem z nim, bo – jak podkreślił – muszą uważać.

“Wesoła wdówka” – jak informuje OiFP – skomponowana została w 1905 roku, a swoją premierę miała na deskach wiedeńskiego teatru 30 grudnia 1905 roku. W Polsce pierwszy raz wystawiono ją w Warszawie, blisko rok po wiedeńskiej premierze.

Białystok. “Wesoła wdówka” w OiFP w styczniu i lutym

fot. mat. teatru

W styczniu i lutym 2022 r. na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej ponownie zagości operetka „Wesoła Wdówka” Franza Lehára.

Wiemy, jak wielu z naszych widzów czekało na informację o terminach jednego z najpopularniejszych musicali – “Upiora w operze”, niestety z przyczyn technicznych i niezależnych od Opery, wznowienie tego spektaklu w styczniu 2022 r. nie jest możliwe. W związku z tym, od 29 stycznia na Dużej Scenie będzie można znowu zobaczyć naszą najnowszą produkcję – operetkę „Wesoła Wdówka”, w reżyserii Michała Znanieckiego – doskonale przyjętą przez publiczność. Spektakl zebrał także świetne recenzje krytyków (https://www.oifp.eu/wesola-wdowka-mistrzowskie-widowisko-recenzje/)