PREMIERA “POŁAWIACZY PEREŁ” W REŻYSERII MICHAŁA ZNANIECKIEGO W TEATRO COLÓN W BUENOS AIRES.

Kolejny spektakl na 30-lecie pracy artystycznej

We wtorek 25 października, odbędzie się premiera „Poławiaczy pereł” Georgesa Bizeta w reżyserii Michała Znanieckiego w legendarnym Teatro Colón w Buenos Aires. Wydarzenie to wpisuje się w kalendarz jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej reżysera, który świętowany jest nie tylko w Europie- gdzie dedykowany mu został m.in. największy Festiwal operowy w Estonii, prezentując spektakle jakie zrealizował dla Opery Śląskiej- ale także w Ameryce Południowej. 

Poławiacze pereł” to kolejny już spektakl, który artysta przygotowuje specjalnie dla Teatro Colón, wspomnieć należy argentyńską prapremierę „Hagith” Karola Szymanowskiego z 2012, „Nocny lot/Więzień” Luigiego Dallapiccoli w 2016 roku, czy też „Gandini por Znaniecki” na scenie Centro Experimentación również w 2016 roku.

Inscenizacja „Poławiaczy pereł” w swoim zamyśle dotyka ważnych  tematów współczesnego świata.

– „Poławiacze pereł”  pojawiają się po raz pierwszy od 1913 roku w Teatro Colón, najważniejszym teatrze operowym Ameryki Południowej. To wielka odpowiedzialność . Moim zadaniem jest odkryć jak bardzo współczesne mogą być tematy tej opery dla dzisiejszego widza. Tożsamość seksualna,  konflikty wojenne, a przede wszystkim rola kobiety w patriarchalnym świecie, to tylko wierzchołek góry lodowej zagadnień zaproponowanych przez Bizeta. Dzisiejsze egzotyczne plaże to góry śmieci, stąd też ekologiczny leitmotyw w elementach dekoracji z recyclingu. W inscenizacji nawiązującej do postapokaliptycznej wizji, jak z „Mad Maxa”, bohaterowie poszukują swych wartości, tożsamości, zagubionych emocji – tak jak tytułowych pereł – mówi Michał Znaniecki.

Michał Znaniecki związany jest z teatralnym i operowym środowiskiem Ameryki Łacińskiej od przeszło 10 lat. Wyreżyserował między innymi „Ślub” Witolda Gombrowicza w Teatro San Martin w Buenos Aires, „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego w Teatro Argentino de La Plata i Teatro Sodre w Montevideo, ponadto liczne autorskie spektakle teatralno-muzyczne, które prezentowane były między innymi w Villa Ocampo, Museo Larreta czy Museo del Arte Tigre. Do najważniejszych z nich należy „Kronos. Una calma erotica” z Marilu Marini w roli głównej.

Jest także twórcą i dyrektorem Festival Opera Tigre, gdzie prezentowane są operowe spektakle plenerowe i koncerty z wykorzystaniem delty rzeki Parana, jako naturalnej scenografii odbywających się wydarzeń. Za swoją działalność otrzymał Nagrodę Specjalną Florencio Sánchez  2016, przyznawaną przez Casa del Teatro w Buenos Aires.